رایج ترین انواع بارکد کدامند؟

 

رایج ترین انواع بارکد کدامند؟ و چرا؟

رایج ترین انواع بارکد کدامند؟ بارکدها در همه جا وجود دارند، روی تبلیغات، اقلام سوپرمارکت، بسته‌ها، نامه‌ها، بلیط‌ها و کارت‌های پرواز. اما انواع فرمت های این کدها و اهداف متفاوتی که در خدمت آنها هستند، همان چیزی است که بسیاری از ما احتمالاً زمان زیادی را برای اندیشیدن به آن صرف نکرده ایم.

رایج ترین انواع بارکد کدامند؟-1

بارکدهایی که خرده فروشی مدرن را شکل می دهند از کد مورس الهام گرفته شده اند.

از زمان اختراع بارکد خطی ساده در بیش از 70 سال پیش، تغییرات زیادی صورت گرفته است. امروزه صدها پیکربندی بارکد و تقریباً برنامه های کاربردی بی حد و حصر برای آنها وجود دارد. با این حال، تنها حدود 30 فرمت بارکد – که نمادشناسی نیز نامیده می شود – به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

این کدها در دو دسته کلی قرار می گیرند: یک بعدی (1D) و دو بعدی (2D).

لازم به ذکر است که برای چاپ بارکد و یا اسکن بارکدها باید به نوع لیبل پرینتر و بارکدخوان توجه کنید و تا بتوانید متناسب با نیازتان انتخاب کنید.

بارکدهای کلاسیک 1 بعدی برای خرده فروشی، ردیابی و موجودی مناسب میباشند.

بارکدهای 1 بعدی را می توان به دو زیرگروه تقسیم کرد. آنهایی که فقط برای رمزگذاری داده های عددی طراحی شده اند و آنهایی که برای رمزگذاری حروف و اعداد طراحی شده اند.

رایج ترین انواع بارکد کدامند؟-4

فرمت‌های 1 بعدی از طرح بارکد خطی اصلی با خطوط موازی در عرض‌های مختلف و مقادیر متفاوت فاصله بین خطوط استفاده می‌کنند. رایج ترین انواع بارکد کدامند؟

 
 
 
 
 
رایج ترین فرمت های بارکد عددی امروزی عبارتند از:
کد جهانی محصول (UPC) :

اکثر کشورها به دیدن UPC روی محصولات در سوپرمارکت و سایر محیط های خرده فروشی عادت دارند. این کدها تسویه حساب را تسریع می کنند، فرآیندهای موجودی را ساده می کنند و امکان ردیابی محصول از تولید تا توزیع را فراهم می کنند.

شماره گذاری مقالات اروپایی (EAN):

نماد EAN مشابه UPC است، اما عمدتاً در اروپا استفاده می شود. این طراحی با چگالی بالا، حجم زیادی از داده ها را در یک ناحیه کوچک رمزگذاری می کند و آن را برای موارد کوچک ایده آل می کند.

روش رمزگذاری عددی پستی (POSTNET):

 این نمادشناسی با طولی بین 32 تا 62 میله، از نوارهای کوتاه و بلند برای رمزگذاری داده ها استفاده می کند.

انواع بارکد الفبایی عددی رایج عبارتند از:

کد 39 – اولین نماد بارکد الفبایی، کد 39 نیز رایج ترین قالب مورد استفاده در برنامه های غیر خرده فروشی، از جمله برای موجودی در صنایع خودروسازی و دفاعی است.

MSI Plessey – نامگذاری شده توسط MSI Data Corporation، این فرمت بر اساس کد Plessey است که در انگلستان ایجاد شده است. کتابخانه‌ها، مکان‌های خرده‌فروشی، انبارها و تأسیسات ذخیره‌سازی در ایالات متحده از این نماد برای برچسب‌گذاری، ردیابی و موجودی استفاده می‌کنند.

کد 128 – نماد کد 128 با ارائه مجموعه ای از کاراکترهای گسترده تر، اغلب برای برنامه های جدیدتر که قبلاً از قالب کد 39 استفاده می کردند، انتخاب می شود. کد 128 شامل ارقام 0 تا 9، تمام حروف بزرگ و کوچک و تمام نمادهای ASCII است.

بارکدها به عرضه اقلام روزمره به بازار کمک می کنند.

برای اسکن این نوع بارکدها میتوانید از بارکدخوانهایی که توانایی اسکن بارکد یک بعدی را دارند استفاده کنید. رایج ترین انواع بارکد کدامند؟

 

بارکدهای دوبعدی برای ذخیره سازی بیشتر داده ها و افزایش محافظت در برابر خطا

کدهای دوبعدی که در سال 1994 برای ردیابی قطعات و محصولات در کارخانه‌ها اختراع شد، اکنون به روش‌های بی‌شماری و – از آنجایی که بسیاری از آنها توسط تلفن‌های هوشمند قابل خواندن هستند – تقریباً در هر محیطی استفاده می‌شوند. این فرمت‌ها که با نقاط سیاه و سفید طراحی شده‌اند که نمادها و اشکال دو بعدی مختلف را ایجاد می‌کنند، می‌توانند داده‌های بیشتری را در واحد سطح نسبت به کدهای یک‌بعدی رمزگذاری کنند. بعلاوه، بارکدهای دوبعدی دارای فرمول‌های محافظت در برابر خطا هستند تا داده‌ها را با وجود خراش، پارگی یا آسیب‌های دیگر قابل اسکن نگه می‌دارند.

رایج ترین انواع بارکد کدامند؟

انواع بارکد دو بعدی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:
پاسخ سریع (QR) :

فرمت کد QR که در کارت‌های ویزیت، علائم، تبلیغات و سایر مواد مورد استفاده مصرف‌کننده یافت می‌شود، انعطاف‌پذیری در اندازه، خوانایی سریع و تحمل خطا بالا را ارائه می‌دهد. این کدها توسط هر دستگاهی با قابلیت اسکن از جمله گوشی های هوشمند قابل خواندن هستند.

امروزه رستوران های پیشرفته منوی خود را با استفاده از این نوع بارکد، در اختیار مشتری قرار میدهند.

رایج ترین انواع بارکد کدامند؟-2

فایل داده های قابل حمل 417 (PDF417) : 

فرمت PDF417 که برای رمزگذاری حجم وسیعی از داده ها طراحی شده است، یکی از قدرتمندترین نمادهای دوبعدی است. این بارکدها می‌توانند عکس‌ها، امضاها و اثر انگشت‌ها را ذخیره کنند و برای کارت‌های شناسایی و مجوزها ایده‌آل هستند.

آزتک – کدهای آزتک همچنین می توانند حجم عظیمی از داده ها را ذخیره کنند. بعلاوه، این کدها مزیت اشغال فضای کمتری را نسبت به سایر فرمت‌های دوبعدی ارائه می‌دهند – آنها به یک “منطقه آرام” خالی در اطراف خود نیاز ندارند. صنعت حمل و نقل اغلب از بارکد آزتک برای بلیط و کارت پرواز استفاده می کند.

Datamatrix – بارکدهای Datamatrix دارای ردپای کوچکی هستند و برای خوانایی آسان و تحمل خطای قوی طراحی شده اند. این کدها معمولاً برای برچسب زدن اقلام بسیار کوچک از جمله قطعات الکترونیکی استفاده می شوند.

برای اسکن بارکدهای دو بعدی باید از بارکدخوان های 2D استفاده نمایید.

رایج ترین انواع بارکد کدامند؟

کدام نوع بارکد برای کسب و کار شما بهترین است؟

اگر صنعت شما یک قالب استاندارد بارکد از قبل ایجاد نکرده است، در نظر گرفتن فاکتورهای زیر  مفید است.

 آیا بارکد شما برای اسکن اقلام در یک نقطه خرده فروشی استفاده می شود؟ برای اهداف موجودی؟ برای تهیه بلیط یا صدور مجوز؟  رایج ترین انواع بارکد کدامند؟-5

نوع و مقدار داده چه نوع داده ای برای رمزگذاری نیاز دارید؟ چه مقدار داده برای کدگذاری در هر برچسب نیاز دارید؟

مواد چاپ. بارکدهای خود را روی چه نوع ماده ای چاپ خواهید کرد؟ ریبون و یا حرارتی؟

چقدر فضای روی اقلام خود برای چاپ کدها دارید؟  رایج ترین انواع بارکد کدامند؟

مجموعه شخصیت ها آیا نیاز به رمزگذاری کاراکترهای عددی دارید؟ کاراکترهای حروف عددی؟

شما میتوانید بعد از برسی موارد بالا بهترین لیبل پرینتر متناسب با نیاز خود را تهیه نمایید.

برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان پارسیان استوک در تماس باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *