چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

 

امروزه یکی از مهمترین عوامل در مدیریت دقیق کسب و کار، داشتن تخصص و مهارت در کنترل موجودی کالاها و محصولات نیز می باشد. چرا که در صورت عدم مدیریت صحیح موجودی، شما متحمل ضررهای مالی و اعتباری  خواهید شد. در این مقاله به برسی چگونه گی موجودی می پردازیم.

 
سیستم های مدیریت موجودی چیست؟

مدیریت موجودی فرآیند نظارت کارآمد بر جریان ثابت واحدها، به موجودی موجود و خارج از آن است. این فرآیند معمولاً شامل کنترل و انتقال واحدها به منظور جلوگیری از زیاد شدن موجودی کالا یا کاهش آن به سطوحی است که می تواند عملکرد شرکت را به خطر بیندازد. بهترین سیستم های مدیریت موجودی کالا به دنبال کنترل هزینه های مرتبط با موجودی کالا هستند ، هم از منظر ارزش کل کالاهای موجود و هم از نظر مالیات ناشی از ارزش تجمعی موجودی کالا.

چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟ -1

 
 
 
 
عناصر مدیریت موجودی چیست؟چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟ -2

متعادل سازی عناصر مختلف مدیریت موجودی کالا به معنای توجه به سه جنبه اساسی هر موجودی است. جنبه اول مربوط به زمان است. از نظر موادی که برای درج در کل موجودی به دست آمده است ، این بدان معنی است که چه مدت طول می کشد تا یک تأمین کننده پردازش سفارش را انجام دهد و کالا را تحویل دهد. مدیریت موجودی کالا همچنین می طلبد که درک کاملی از مدت زمان انتقال این مواد از موجودی کالا ایجاد شود. دانستن این دو زمان مهم منجر به این امکان می شودکه بدانید چه زمانی باید سفارش دهید و چند واحد باید سفارش داده شود تا تولید بدون دردسر ادامه یابد.چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

 

 

 

چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟ -3

 

 

محاسبه آنچه به عنوان سهام بافر شناخته می شود نیز کلیدی در یک سیستم مدیریت موثر موجودی است. اساساً ، سهام بافر واحدهای اضافی بالاتر و فراتر از حداقل تعداد مورد نیاز برای حفظ سطح تولید است. به عنوان مثال ، مدیر ممکن است تشخیص دهد که بهتر است یک یا دو واحد اضافی از یک قطعه دستگاه داده شده را در دست داشته باشد ، فقط در صورت بروز وضعیت اضطراری یا ثابت بودن نقص یکی از واحدها پس از نصب. ایجاد بافر کمک می کند تا احتمال قطع شدن تولید به دلیل کمبود قطعات اساسی در موجودی تأمین عملیات به حداقل برسد.

 
 
 
 
مدیریت موجودی چگونه کار می کند؟

مدیریت موجودی کالا به مستندسازی تحویل مواد اولیه و جابجایی این مواد به فرآیند عملیاتی محدود نمی شود. حرکت آن مواد در حالی که مراحل مختلف عملیات را طی می کنند نیز مهم است. به طور معمول به عنوان کالا یا کار در حال موجودی شناخته می شود ، ردیابی مواد به دلیل استفاده برای تولید کالاهای نهایی به شما کمک می کند تا نیاز به تنظیم مقادیر سفارش را قبل از اینکه موجودی مواد اولیه به طور خطرناکی کم شود و یا در حد نامطلوبی باد کند ، شناسایی کنید.چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

سرانجام ، مدیریت موجودی کالا با ثبت دقیق کالاهای آماده که برای حمل آماده هستند ، انجام می شود. این اغلب به معنای ارسال کالاهای تازه تکمیل شده به کل موجودی کالا و همچنین کسر جدیدترین محموله کالاهای تمام شده به خریداران است. هنگامی که شرکت سیاست بازگشت را در نظر می گیرد ، معمولاً زیر مجموعه کالاهای موجود در موجودی کالاهای تمام شده وجود دارد که کالاهای برگشتی را که به عنوان کیفیت مرمت شده یا درجه دوم طبقه بندی می شوند ، در نظر می گیرد. نگهداری دقیق ارقام موجودی کالاهای آماده امکان انتقال سریع اطلاعات به پرسنل فروش را در رابطه با آنچه در هر زمان مشخص و آماده برای حمل است ، امکان پذیر می سازد.

 
چرا سوابق موجودی را نگه دارید؟

علاوه بر حفظ كنترل حجم و جابجايي موجودي هاي مختلف ، مديريت موجودي تهيه سوابق دقيق را نيز براي امكان دسترسي به هر گونه ماليات موجود در هر نوع موجودي امكان پذير مي سازد. بدون داده های دقیق در مورد حجم واحد در هر مرحله از عملیات کلی ، شرکت نمی تواند به طور دقیق مبالغ مالیات را محاسبه کند. این امر می تواند منجر به کم پرداختی مالیات های ناشی از آن و احتمالاً مجازات های سخت در صورت بازرسی مستقل شود. چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

اگر صاحب مشاغل تولیدی یا مدیر تولید هستید ، می دانید که پیگیری موجودی کالا چقدر دشوار است. اشتباه در پیش بینی موجودی کالا یا عدم سفارش مجدد محصولات می تواند صدمات قابل توجهی به مشاغل وارد کند. خوشبختانه چندین روش مختلف برای مدیریت موجودی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا از اشتباهات جلوگیری کرده و به شما اطمینان دهد که از ردیابی موجودی خود بیشترین بهره را خواهید برد.

چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟ -4چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟ -5

 
 
 
بارکد موجودیچگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟ -6

اولین و شاید مهمترین روش،  استفاده از سیستم بارکد است. بارکدها به هر موردی که می خواهید ردیابی کنید ، اعداد خاصی را اختصاص می دهند ، همه اینها با یک سیستم داده یکپارچه هستند. هنگامی که بارکدهای موجودی خود را اسکن کردید ، آنها به طور خودکار رمزگشایی شده و وارد یک پایگاه داده می شوند ، سپس به شما امکان می دهد مقادیر موجودی ، قیمت گذاری و هر داده دیگری را که می خواهید ذخیره ، ردیابی و نگهداری کنید. بخش مهمی از مدیریت موجودی ، کنترل موجودی شما است ، به عبارت دیگر ، دانستن اینکه مواد کم می شود و چه زمانی نیاز به سفارش مجدد دارد..چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

 

علاوه بر پایگاه داده بارکد خود ، موارد را به دقت زیر نظر داشته باشید و معمولاً می توانید ببینید که چه مواردی در انبار کم است و نیاز به سفارش مجدد دارند. اما در مورد قطعات کوچک / مواردی که به مقدار زیاد ذخیره شده اند ، چه می کنید؟ در مواردی از این قبیل ، ممکن است نیاز به استفاده از روش فروش باشد. این روش فقط به این معنی است که هر بار که کالایی فروخته یا توزیع می شود ، ارسال می شود. مقدار اقلام موجود در انبار کاهش می یابد و مقدار مواردی که نیاز به تعویض دارند افزایش می یابد.

 
 
چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟ -9
 
آموزش کارمندان

روش اصلی دیگر برای مدیریت موثر موجودی ، ایجاد آموزش های خوب برای کارمندان است. آموزش روشها و فرایندهای موجود در این زمینه به کسانی که مسئولیت موجودی انبار را بر عهده خواهند داشت ، بهترین روش برای اطمینان از این است که همه از نظر ردیابی موجودی شما دارای تخصص هستند. یک ایده خوب این است که هر از گاهی کارمندان خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که آنها روش های صحیح مدیریت موجودی کالا را می دانند. اگر مرتکب اشتباه شدند ، برای اطمینان از دقت در آینده ، به طور جداگانه با آنها ملاقات کنید. چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

 
parsian-woo-pluginsنرم افزار مناسب را انتخاب کنید

تصمیم بگیرید که از کدام نرم افزار موجودی برای مدیریت موجودی استفاده کنید. نرم افزار جز central اصلی سیستم موجودی است زیرا می تواند موجودی را در محیط های مختلف مدیریت کند. هنگام خرید نرم افزار ، به دنبال محصولاتی باشید که بارکد خوانی ، تعداد ردیابی ، پردازش برگشتی ، و موارد دیگر را در یک بسته ارائه دهند. این به شما کمک می کند تا از هرگونه سردرگمی جلوگیری کرده و دیگر نیازی نیست بعداً برنامه دیگری را  اضافه کنید.

با ترکیبی از ابزارهای مناسب مانند بارکد و بارکدخوان ها ، آموزش کامل کارمندان و یک پایگاه داده دقیق و جامع ، باید بتوانید بر روی موجودی خود، آنچه در دسترس است و آنچه که در اختیار دارید کنترل خوبی داشته باشید. چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

 
 
 
پیاده سازی سیستم های کنترل موجودی

شرکت ها می دانند که اگر کنترل خوبی بر موجودی کالا نداشته باشند ، هر ساله می توانند مبلغ بالایی ضرر کنند. برخی از روش ها وجود دارد که مطمئن شوید کنترل موجودی خوبی دارید. اولین چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که همیشه سعی کنید کالاهای خود را بچرخانید ، به این معنی که کالای قدیمی تر باید “جابجا” شود یا به فروش برسد ، به طوری که کالا  تازه همیشه عقب است. این روش FIFO یا روش اول در اولین بار (Out) نام دارد.

هنگام تجزیه و تحلیل کنترل موجودی خود ، دو عامل مهم را در نظر بگیرید: زمان و هزینه. چه مدت زمان از روز شما برای ثبت سفارش و پیگیری موجودی اختصاص داده شده است؟ آیا برای اطمینان از صحت موجودی از سریعترین و موثرترین روشهای ممکن استفاده می کنید؟ چه مقدار پول برای تجهیزات کنترل موجودی ، نرم افزار و آموزش کارمندان هزینه شده است؟چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

موجودی مرده را حذف کنید

اگر صاحب فروشگاه هستید ، هنگام فکر کردن در مورد کنترل موجودی کالا ، باید چندین مورد مختلف را در نظر بگیرید. اولین مورد این است که به یاد داشته باشید که مواردی که از قفسه ها حرکت نمی کنند باید در معرض فروش قرار گیرند یا به طور کامل برداشته شوند. شما می خواهید فقط مواردی را که در انبار به فروش می رسانند نگه دارید ، در غیر اینصورت در حالی که سود ناچیزی کسب می کنید چیزی به جز “سهام مرده” روی قفسه های خود نخواهید نشاند.

در مرحله بعد ، به این فکر کنید که چه کالاهایی را حمل می کنید که بیشترین سود را دارند. اگر هزینه کالاهای نزدیک به خرده فروشی را پرداخت می کنید و توانایی پرداخت برچسب قیمت را ندارید ، خرید مقادیر بیشتری از اقلام ارزان قیمت را در نظر بگیرید و سپس آنها را علامت گذاری کنید تا سود کسب کنید. تجزیه و تحلیل کنید که کالای خود را از چه افرادی خریداری می کنید و مطمئن باشید که بهترین کالای موجود را با بالاترین کیفیت در اختیار دارید.چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

برنامه و سند

راز واقعی کنترل خوب موجودی ، برنامه ریزی و مستند سازی است. یک صفحه گسترده ایجاد کنید و محصولات ، شماره اقلام ، حاشیه سود و قیمت گذاری خود را ماه به ماه تنظیم کنید. سپس آنچه را که می خواهید در کدام ماه بخرید و چه چیزی بهترین فروش را دارد ، پیگیری کنید. این می تواند ابزاری فوق العاده برای هدایت شما در مسیر درست آنچه می خواهید از نظر موجودی در طول سال خریداری کنید باشد. برنامه ریزی پیش رو واقعاً می تواند در طولانی مدت در هزینه های زیادی صرفه جویی کند.

فرمول مشترکی وجود دارد که بسیاری از بازرگانان از آن به نام فرمول OTB یا Open to Buy استفاده می کنند. فرمول ساده است. فقط میزان فروش برنامه ریزی شده به علاوه موجودی برنامه ریزی شده برای پایان ماه را اضافه کنید. سپس موجودی برنامه ریزی شده ابتدای ماه خود را از این کل کم کنید و باید بسته به نوع خرید خود ، ایده کاملاً دقیقی از آنچه برای آن ماه ، سه ماهه یا حتی سال خاص نیاز دارید خریداری کنید. با کمی تغییر و مقداری آزمون و خطا ، شما باید بتوانید روش های خوبی برای کنترل موجودی کالا با هزینه کم از دست رفته داشته باشید.چگونه موجودی خود را مدیریت کنیم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *