فیش پرینتر چیست؟ فیش زن یکی از زیر مجموعه‌های تجهیزات فروشگاهی است که تهیه آن برای انواع کسب و کارهای تجاری نیز لازم و ضروری خواهد بود. این محصول را با نام‌هایی نظیر فاکتور زن، فیش زن و فاکتور زن سیار نیز می‌شناسند.

رسید‌هایی که همه روزه به دستمان می‌رسد از جمله لیست سفارشات رستوران، رسیدهای بانکی از عابر بانک و دستگاه POS، رسید‌های فروشگاهی و… همگی توسط فیش پرینتر‌ها به چاپ می‌رسند. 

فیش پرینتر‌ها دارای دو نوع کلی حرارتی(ترمال) و سوزنی (کاربنی، ریبونی، جوهرافشان) نیز هستند. لازم به ذکر است برخی از محصولات توانایی چاپ فیش، به هر دو صورت را نیز دارند.

فیش پرینتر چیست؟

مکانیزم کارکرد فیش پرینترهایفیش پرینتر چیست؟ حرارتی:

این دستگاه‌ها به صورتی است که از طریق تماس مستقیم بین هد حرارتی و کاغذ حرارتی عمل کرده و از طریق حرارت چاپ می‌کند. در نتیجه در این نوع چاپ نیازی به جوهر نخواهد بود و در واقع هد دستگاه توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذچاپ می‌کند. البته باید توجه داشت که کاغذ آن از نوع خاص است، در واقع در این مکانیزم نیاز به کاغذی داریم که در مقابل حرارت حساس بوده و واکنش نشان دهد.

لازم به ذکر است موارد چاپ شده‌ به روش حرارتی، نسبت به ریبونی از دوام کمتری برخوردار هستند. 

مورد استفاده این نوع از پرینترها بیشتر در  فروشگاه‌ها، هایپرها، رستوران‌ها، مراکز نوبت دهی، همچنین بانک‌ها، پیک‌ها، دفاتر خدماتی و پست و … است.

باید توجه داشت به علت عدم نیاز به تهیه ریبون در فیش پرینتر‌های حرارتی، این کالا باعث صرفه جویی در هزینه‌های جاری می‌شود و تنها هزینه ای که هنگام استفاده از این نوع پرینتر‌ها باید در نظر گرفت، هزینه رول کاغذ مخصوص مربوط است که آن هم با صرف هزینه‌ای نسبتا” مناسب امکان پذیر است.

 

 

فیش پرینتر چیست؟ -2مکانیزم کارکرد فیش پرینتر‌های ریبونی:

فیش پرینتر سوزنی با کمک گرفتن از ضربه های سوزن‌های هد پرینتر بر روی ریبون مصرفی فیش پرینتر، تصویر فایل مورد نظر را بر روی کاغذ معمولی به  چاپ می‌رساند.

موارد چاپ شده با استفاده از این روش از دوام و مقاومت بیشتری برخوردار هستند، اما با توجه به مکانیزم عملکرد این نوع فیش پرینتر نیاز به تهیه ریبون دارید و میتوان گفت دارای هزینه جانبی بالاتری نسبت به فیش زن حرارتی است.

لازم به ذکر است، فیش پرینتر‌ها از لحاظ ابعاد به دو گروه رومیزی و فیش زن کمری تقسیم می‌شوند. فیش پرینتر های کمری بسیار سبک و کم حجم بوده و قابل حمل هستند. این نوع فیش پرینتر بیشتر برای افرادی که نیاز مداوم به حمل فیش پرینتر خود دارند، مانند رستوران‌ها و کافه ها نیز طراحی و تولید شده است.

فیش پرینتر چیست؟

 

فیش پرینتر چیست؟

انواع پورت‌های ارتباطی فیش پرینتر:

فیش پرینتر‌ها دارای پورت‌های ارتباطی گوناگونی نیز هستند که عبارتند از: پورت ‌موازی (Parallel)، پورت ‌سریال (RS232)، پورت USB و پورت شبکه (Ethernet).

فیش پرینتر‌هایی که تنها دارای  یک درگاه ارتباطی هستند تک پورت و آن‌هایی که دارای چند درگاه ارتباطی هستند را فول پورت می‌نامند.

فیش پرینتر چیست؟ -3

 
مزایای استفاده از فیش پرینتر 

عمر طولانی و طراحی محکم برای استفاده های سنگین فیش زن‌ها باعث می‌شود مشتریان تمایل بیشتری به خرید و استفاده آن ها به جای پرینتر‌ها نیز داشته باشند.

همچنین کم حجم و سبکی فیش پرینتر‌ها باعث شده برای افرادی که در محیط کاری خود با کمبود فضا مواجه هستند کاملا مناسب و کاربردی باشد.

سرعت بالا در چاپ، یکپارچه سازی و نصب و راه اندازی آسان و بی صدا بودن  از دیگر مزایای فاکتور زن‌های سیار نیز است.

 بهترین برندهای فیش پرینتر چیست؟

با توجه به این که برترین برندهای فیش پرینتر قیمت بالایی دارند، میتوانید استوک آنها را تهیه و استفاده نمایید.

برترین برندهای فیش پرینتر عبارتند از:

Bixolon بیکسولون

Epson اپسون

SNBC اس ان بی سی (بیانگ)

Axiom اکسیوم

برای اینکه بتوانید انتخاب درستی در خرید فیش پرینتر داشته باشید، ابتدا باید نیاز خود را به صورت دقیق برسی نمایید.

محیط شغلی، میزان استفاده از فیش زن، ابعاد دستگاه و … از جمله عواملی هستند که نیاز به برسی دارند.

با توجه به این که برترین برندهای فیش پرینتر قیمت بالایی دارند، میتوانید استوک آنها را تهیه و استفاده نمایید. پارسیان استوک برترین وارد کننده تجهیزات فروشگاهی از اروپا و امریکا است که تمامی کالا‌های خود را با یک ماه گارانتی تعویض و یک سال پشتیبانی نیز ارائه می‌کنند.

اکنون که گزینه‌های موجود را بررسی کردید و نیازهای خاص خود را در نظر گرفتید، وقت آن است که ازکارشناسان فروش مانند هر خریداری که به دنبال بهترین محصول است مشاوره بگیرید و بتوانیدبا توجه به بودجه خود تجهیزات مورد نیاز و متناسب با شغل خود را تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *