صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی چیست؟ 

تمامی کسب و کارهای خرده فروشی مانند (هایپر مارکت‌ها، سوپر مارکت‌ها، خواروبارفروشی و…) برای کسب موفقیت باید به موقع، فروش و چک کردن مشتری خود را پیگیری کند. اطمینان از اینکه کالاهایی را که مشتریان می‌خواهند در دست داشته باشید، برای ادامه خرید آنها از شما حیاتی است. و یکی از مواردی که باید بدانید این است که کدام اقلام موردنظر مشتریان در دسترس نبوده یا مدت زمان پرداخت هزینه خرید آنها چقدر طول کشیده است. صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی چیست؟ -2

در گذشته، حل این چالش‌ها بسیار دشوارتر بود و اغلب لازم بود افراد بیشتری به کارمندان خود اضافه نمایید. اما امروزه ما می‌توانیم با به کارگیری فناوری روند کسب و کار شما را با کمترین هزینه آسان‌تر کنیم. از مهم‌تر از همه، شما یک تجربه خرید بهتر برای مشتریان خود ایجاد خواهید کرد و از سوی دیگر آنها را بازگردانی خواهید کرد. صندوق فروشگاهی چیست؟

نقطه فروش (POS) شامل تمام جنبه‌های یک فروشگاه خرده فروشی از مراحل خروج و بازگشت به مدیریت موجودی کالا و سفارش محصول است. قطعا نحوه مدیریت این جنبه‌ها در چگونه‌گی کسب و کار شما تاثیر به سزایی خواهد داشت. 

 

 
POS دیروز 

صندوق فروشگاهی چیست؟

در گذشته صندوق‌های پول الکترونیکی ممکن است ارزان بوده باشند، اما به دلیل محدودیتصندوق فروشگاهی چیست؟ -3 توانایی در ردیابی فروش، بینش کمی در مورد آنچه مشتریان میخرند، ارائه می‌داده است. بسیاری از آنها حتی محدودیتی در تعداد موارد موجود در سیستم داشتند. از سوی دیگر، پشتیبانی از بارکد خوان  معمول نبوده، که تأثیر مهمی در زمان انجام معاملات داشت.

وقتی نوبت به موجودی فروشگاه می‌رسید، تقریباً تنها به وسیله کاغذ و خودکار و یا کلیپ بورد انجام می‌شده است. دانستن اینکه چه کالایی از موجودی شما، در حال حاضر  موجود نیست یا نیاز به سفارش مجدد دارد، کاملاً به تعداد دفعاتی که موجودی کالا را چک می‌‌کردید بستگی داشته است. در نتیجه این رویکرد POS به شدت مانع از پاسخ دقیق یک خرده فروش به نیازهای مشتری خود می‌شده است.

 

 

 

صندوق فروشگاهی چیست؟ -4POS امروز

صندوق فروشگاهی چیست؟

دقیقاً مانند هر تجارت دیگری، ترکیب رایانه‌های شخصی و نرم افزار آنچه را که یک سیستم POS  قادر به انجام آن است، به شدت تغییر داده است. مدیریت موجودی کالا، پردازش پرداخت، بازده و تقریباً هر عملکرد خرده فروشی دیگر همه در یک سیستم POS مبتنی بر نرم افزار گنجانده شده است. به عبارتی دیگر همه چیز کاملا فراتر از بررسی مشتری است.

بزرگترین مزیت سیستم POS مدرن درجه دید بالایی است که برای تجارت شما فراهم می‌کند. با هر معامله ای، شما همچنین موجودی کالا و روند فروش را ردیابی می‌کنید. شما می‌توانید گزارش‌هایی درباره محبوب‌ترین یا بیشترین کالاهای برگشتی و زمان شلوغ‌ترین چرخه‌های فروش خود را  ارائه دهید. در واقع تلفیق تمام این فرایندها در یک سیستم واحد به شما امکان می‌دهد سریعتر و کارآمدتر آنها را انجام دهید در حالی که می‌دانید مشتریان شما دقیقاً چه محصولات و خدماتی را می‌خواهند. صرف نظر از اندازه کسب و کار، هنگام اجرای POS، بازگشت فوری سرمایه گذاری خود را مشاهده خواهید کرد.

 

 

 تجهیزات یک صندوق فروشگاهی کدام است؟

یک سیستم POS از 7 جز اصلی بدون توجه به اینکه شغل شما چیست تشکیل شده است. این سیستم دارای یک کامپیوتر دارای نرم افزار POS و تجهیزات جانبی مختلف است. اطمینان از داشتن تمامی قطعات مناسب در سیستم، باعث می‌شود شما بتوانید از تمام ظرفیت بالقوه آن استفاده کنید. 

 
نرم افزار POS

نرم افزار POS مغز هر صندوق فروشگاهی است و اطمینان از استفاده از سیستمی متناسب با نوع تجارت شما بسیار مهم است. برخی از برنامه‌ها می‌توانند خاص صنعت باشند، مانند صندوق فروشگاهی رستوران، سوپر مارکت، فروشگاه پوشاک و.. با ویژگی‌هایی که در سایر موارد یافت نمی‌شود. انتخاب نرم افزار POS در نهایت به این بستگی دارد که نوع تجارت شما چیست. صندوق فروشگاهی چیست؟

 
کامپیوتر رومیزی

دسکتاپ PCA PC جایی است که همه چیز در یک سیستم POS جمع می‌شود. بسیاری از مشاغل می‌توانند از یک رایانه استاندارد استفاده کنند به شرطی که حافظه و پردازنده مورد نیاز نرم‌افزار POS را برآورده کند و درگاه های USB مورد نیاز را برای تمام وسایل جانبی را تأمین کند. از سوی دیگر رایانه‌های شخصی مخصوص POS وجود دارد که دارای کیس‌های کم مصرفی هستند و همچنین یک صفحه نمایش لمسی و کارتخوان یکپارچه برای اشغال فضای کمتر دارند. صندوق فروشگاهی چیست؟

 
نمایشگر

حداقل به یک مانیتور اساسی در صندوق فروشگاهی خود نیاز دارید تا ببینید چه کاری انجام می‌دهید. این روزها صفحه‌های مانیتور لمسی به گزینه ای محبوب تر و مقرون به صرفه تبدیل شده اند زیرا یک گزینه کاربرپسند است که می‌تواند به تسریع روند تسویه حساب کمک کند. صندوق فروشگاهی چیست؟

dell-17-inch-monitor-parsianstok

 
بارکدخوان

اسکنرها بخش مهمی در هر صندوق فروشگاهی برای ورود سریع موارد و تسریع در روند فروش هستند. بسیاری از بارکدخوان‌ها دستی هستند. اما برای صندوق فروشگاهی، می‌توانید از بارکد خوان‌های رومیزی برای اسکن سریعتر، استفاده کنید. صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی چیست؟ -5

صندوق فروشگاهی چیست؟ -6

 
 
فیش پرینتر

هر معامله با دریافت فیش توسط مشتری، به پایان می‌رسد. در نتیجه خراب شدن چاپگر یکی از مشکل سازترین سیستم های POS است. اطمینان از اینکه فیش پرینتری دارید که از میزان چاپ شما را پشتیبانی می‌کند و استفاده از آن آسان است، ضروری است. اکثر چاپگرها حرارتی هستند. بنابراین دیگر نیازی به کار با کارتریج‌های ریبون نیست. فقط کاغذ را بارگذاری کنید و دوباره شروع به کار کنید. 

 

 

 

 

صندوق فروشگاهی چیست؟ -7

کشوی پول

ساده‌ترین وسایل جانبی در سیستم صندوق فروشگاهی هستند، اما یکی از اساسی‌ترین بخش سیستم شما هستند. برای نگهداری پول نقد، چک و رسید کارت اعتباری باید مکان مطمئنی داشته باشید. در نتیجه انتخاب کشو پول با دوام که به راحتی با سیستم شما ارتباط برقرار کند، طول عمر کشوی پول شما را تضمین می‌کند. صندوق فروشگاهی چیست؟

 
 
 
 
 
 
برنامه های افزودنی POS شما

همه کارهای روزمره که در اجرای یک تجارت خرده فروشی موفق نقش دارند، فراتر از پردازش معاملات است. مدیریت موجودی کالا، برچسب گذاری مجدد محصول و پشتیبانی مشتری نیز بخش عمده‌ای از این تصویر هستند. در حالی که اجزای اصلی صندوق فروشگاهی  در ایستگاه فروش هستند، دستگاه‌های دیگری نیز وجود دارند که به افزایش کارایی و سودمندی کسب و کار شما کمک می‌کنند.

لیبل پرینتر

گرچه در بسیاری از محصولاتی که اسکن می‌کنید احتمالاً برچسب بارکد بر روی آنها وجود دارد، اما زمان‌هایی وجود دارد که این لیبل‌های آسیب دیده، و غیرقابل اسکن هستند. همچنین، قفسه‌ها و مکان‌های موجود در فروشگاه شما می‌توانند از برچسب بارکد به ویژه هنگام مدیریت موجودی کالا بهره مند شوند. در هر صورت، برچسب‌ها در هر فروشگاه خرده فروشی امری عادی است. در نتیجه، داشتن یک چاپگر لیبل اختصاصی، اطمینان حاصل خواهد کرد که می‌توانید برچسب‌هایی با دوام و ماندگار برای هرگونه استفاده ایجاد کنید. نکته قابل توجه در صندوق فروشگاهی مبتنی بر نرم افزار این است که بسیاری از آنها از برچسب بارکد پشتیبانی می‌کنند.

صندوق فروشگاهی چیست؟ -8

تمام آنچه شما نیاز دارید نرم افزار مناسب، رایانه شخصی و چند وسیله جانبی برای ایجاد صندوق فروشگاهی قوی است که با فروش بیشتر و رضایت مشتری از تجارت شما پشتیبانی می‌کند.

وقت آن است که ازکارشناسان فروش مانند هر خریداری که به دنبال بهترین محصول است مشاوره بگیرید و بتوانیدبا توجه به بودجه خود تجهیزات مورد نیاز و متناسب با شغل خود را تهیه فرمایید.

صندوق فروشگاهی چیست؟ -8

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *