موجودی کالا چیست؟

 

موجودی کالا چیست؟

در این مقاله به تعریف موجودی می پردازیم .کلمه موجودی به معنای ساده کالاها و خدماتی است که مشاغل در حال حاضر در انبار دارند. با این حال ، چندین دسته یا نوع مختلف از موجودی وجود دارد.

دسته اول  مواد و اجزای سازنده نامیده می شود. این معمولاً شامل موارد ضروری مورد نیاز برای ایجاد یا ساخت یک محصول نهایی(1) مانند چرخ دنده برای دوچرخه ، تراشه های کوچک برای رایانه یا صفحه ها و سیم ها برای یک تلویزیون است. نوع دوم موجودی WIP یا موجودی کار در حال پیشرفت نام دارد. این به مواردی اشاره دارد که تا حدی تکمیل شده اند ، اما کل محصول نهایی نیستند.(2) آنها در راه تبدیل شدن به اقلام کامل هستند اما هنوز کاملاً  آماده و کامل  نشده اند. سومین و رایج ترین موجودی کالا، کالاهای تمام شده نامیده می شود. این ها محصولات نهایی هستند که برای خرید توسط مشتریان و مصرف کنندگان آماده هستند.(3) کالاهای تمام شده می تواند از کیک گرفته تا مبلمان تا وسایل نقلیه باشد. بیشتر مردم تصور می کنند کالاهای تمام شده به عنوان بخشی از موجودی کالا است ، اما قطعات ایجاد کننده آنها هم نیز جزئی از موجودی کالا هستند. موجودی کالا چیست؟

موجودی کالا چیست؟ -1

 
تدارکات برای ردیابی موجودی

روش های مختلفی وجود دارد که شرکت ها موجودی خود را اداره می کنند. به طور کلی ، این بستگی به نوع تجارت آن ها دارد. به عنوان مثال ، یک تولید کننده مواد غذایی که کنسرو میوه تولید می کند ، ممکن است هر قطعه موجود را بخشی از موجودی خود را در نظر بگیرد. مواد به کار رفته در ساخت قوطی ، برچسب ها ، میوه ها و پر کننده های قندی همه می توانند بخشی از تجزیه و تحلیل کلی موجودی کالا باشند. موجودی کالا چیست؟

پیگیری موجودی کالا می تواند یک فرایند پیچیده باشد. اصطلاح تماشای موجودی کالا را لجستیک می نامند. لجستیک یک فرآیند دقیق است که طی آن تمام موجودی ردیابی و ثبت می شود. چندین نفر مختلف در تدارکات دخیل هستند. در واقع لجستیک شامل یکپارچه‌سازی اطلاعات، حمل و نقل، موجودی کالا، انبارداری، جابه‌جایی کالا و بسته‌بندی نیز می باشد. این فرایند با استفاده از سیستم های پیچیده مانند ادغام بارکد ، هر قطعه موجودی از کوچکترین قطعات تا بزرگترین محصول نهایی را می توان با استفاده از بارکدها و بارکدخوان ها ردیابی و مشاهده کرد. ممکن است از خود بپرسید که چرا شرکت ها اینقدر دقیق به موجودی کالا خود دقت می کنند. پاسخ ساده است: نتیجه نهایی. بدون کنترل موجودی کالا ، سالانه میلیون ها از دست می رود فقط به این دلیل که هیچ مسئولیتی در مورد تولید یک محصول وجود ندارد. موجودی کالا چیست؟

موجودی کالا چیست؟ -2

 
ردیابی موجودی از تقلب جلوگیری می کند

البته موجودی کالا از نظر چک و تراز نیز مهم است. حسابداران برای اطمینان از عدم وقوع کلاهبرداری  یا اختلاس ، تعداد موجودی کالا را زیر نظر دارند. این فرایند همچنین به عنوان یک نسخه پشتیبان برای بررسی و اطمینان از اینکه همه چیز در جای خود قرار دارد و هیچ اتفاق غیر عادی در حال وقوع نیست ، عمل می کند.

فرآیند سیستم مدیریت موجودی درمورد دانستن آنچه در دست است ، محل استفاده و میزان نتیجه محصول نهایی است. موجودی کالا چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *